Jak tu žijeme
ZELENÝ KOPEČEK, o. s.
Léto 2018
Rádi byste strávili pár dní daleko od civilizace, v klidu přírody? Nebo jen projíždíte Beskydami a potřebujete najít místo, kde přespat a načerpat sil? Máte děti, které byste rádi vzdělávali doma, ale potřebujete ještě nějaké informace či podporu podobně smýšlejících lidí?
Rádi bychom nabídli možnost strávit pár dnů v krásném místě v Beskydech, poznat nové lidi a dětem dát možnost poznat nové kamarády. Preferujeme lidi, co mají rádi přírodu a chtějí se o ní naučit co nejvíce. Snažíme se vést život co nejvíce v souladu s přírodou.
Co se bude dít? To záleží samozřejmě na nás všech. Lze dělat vše možné a nebo jen užívat přírodu a volno. Naše děti vzděláváme doma, a tak můžeme přispět informacemi o domácím vzdělávání.
Věříme, že si společný čas všichni užijeme :-)
Pro přihlášení či více informací se obraťte na email zelenykopecek@seznam.cz nebo tel. 608 744 982 nebo nás kontaktujte na facebooku.
Těšíme se na Vás, s přáním hezkého léta,
Katka a Fanda s dětmi za ZELENÝ KOPEČEK, o. s.
Naše nová zvířátka
Na kopečku se pomalu začínají zaplňovat naše záhonky. Nově narostlou travičku už si nějaký ten týden užívají naše kozy, poník Honzík i velký kůň Brit.
Jaro nás přivítalo také novými mláďaty.
Nejprve se nám v březnu narodila kůzlátka.
V květnu nám přibyla koťátka a nakonec i housátka.
Jaro přišlo k nám
Jaro už začalo, první petrklíče vystrkují své hlavičky a pro nás to znamená další zahradnickou sezónu, která právě začala. Takže jsme se vrhli na úklid kolem chatky všeho, co po mírné zimě zůstalo venku, opravujeme vyvýšené záhonky, přes které se na podzim prohnali sousedovi ovečky a zakládáme další. Také nás čeká vysazování semínek a příprava sazeniček. Minulý rok nám už ukázal, co u nás roste, čemu se daří na jakém místě a co nemá ani cenu vysazovat. Kromě již minule vysazovaných rostlin máme v krabičce připraveny další, které jsme dostali od známých, sousedů či rodiny bydlící nedaleko.
Letos chceme kromě pěstování kytiček zkusit také chov drobného zvířectva. Prozatím máme kozy, koně a taky housata. Mimojiné u nás na divoko žijí dva králíci a taky naše kočky.
Co nového na kopečku
Zima nezima se pomalu blíží ke konci, a tak jsem se rozhodla napsat, co je u nás v novém roce nového.
Již v dubnu roku 2013 jsme se přestěhovali na náš kopeček, ale jelikož jsme tam ještě neměli žádné zajištěné bydlení zabydleli jsme se na čas v podnájmu ve Valašském Meziříčí. Na kopeček jsme dojížděli a ze začátku jsme se rozhodli věnovat zahradničení, abychom využili alespoň zahradnickou sezónu a zjistili, co tu vše roste a co ne.
Postupem času jsme vypěstovali první cukety, dýně, brambory a další a začátkem září jsme se rozhodli, že by bylo fajn na kopečku bydlet, aby člověk toho stihl více a hlavně poznal jak příroda ve zdejším kraji doopravdy funguje.
Takže započala oprava chatky. Bylo potřeba udělat novou zateplenou podlahu, nové stropy, zateplit strop, udělat novou krytinu střechy, zasadit dveře a okna, prostě toho bylo dost na to abychom vše stihli před prvním sněhem...a stihli jsme to :) s pomocí kamarádů a dalších pomocníků na našich workshopech bylo vše připraveno tak, že vše bylo dokončeno před prvním sněhem. Pak už stačilo jen nastěhovat věci a pak i nás :) Další rok přibylo i podkroví, kde jsme přestěhovali spaní a uložili oblečení. |Dole tak přibylo místo určené dětem
Sníh netrval příliš dlouho, což jsme ocenili, protože během opravy chatky nám nezbylo moc času na přípravu dřeva na topení, a tak každou volnou chvíli, kdy je slušné počasí doplňujeme naše zásoby čištěním našich přilehlých lesů od soušek.
Pomalu se naše bydlení a okolí chatky upravuje a my využíváme toho, že předpovídané metry sněhu asi letos u nás nebudou. Ještě že sníh byl alespoň na jeden týden, protože jsme holkám furt slibovali, že jdeme do kopců, aby se v zimě mohli dosyta vyřádit ve sněhu a na sáňkách....a ono pak nic moc. Sousedi nám říkají, že počasí je prozatím na naší straně, protože kdyby byla zima, jak tady bývají, tak bychom teď byli odříznuti od světa a auto museli parkovat pod kopcem :) Prostě příroda je na nás milosrdná a chce nás tu ponechat a ne odradit :-D
Oslavili jsme Den stromů s Mateřskou školkou Jablůnka
V úterý 22.října 2013 jsme se zúčastnili oslavy Dne stromů pořádané MŠ Jablůnka. Vše začali v areálu mateřské školky, kde děti dostali klíče na zamykání stromů a mohli jsme vyrazit. Paní učitelky nás provázeli pěšinou, lesy a loukami, děti mohli obkreslovat kůry stomů a také jsme se o jednotlivých stromech dozvěděli mnoho zajímavého. Připravenými klíčky děti uspávali stromy kouzelným zaříkávadlem (M.Kordulová):
"Zamkneme vás klíčkem zimním
ať vás chrání pláštík z jíní
a ze sněhu kožíšek
který potom na jaře,
sluníčko zas rozpáře."
V lese jsme se zastavili u krmelce, kde děti měli možnost dát zvířátkům jablka či žaludy. Pozorovali jsme kůru stromů napadených lýkovce, domečky pro veverky vytvořené dětmi z MŠ, pojmenovávali jsme si všechny navštívené stromy a porovnávali jejich plody (šišky), počítali jsme stáří stromů podle letokruhů a také jsme si cestou zazpívali písničky o lesních zvířátkách.
Celá akce byla ukončena v areálu základní školy Jablůnka, kde jsme z nanošeného dříví udělali ohýnek, na kterém si děti i rodiče mohli opéct buřtíka. Počasí nám přálo po celou dobu a tak jsme si celou akci náležitě užili až do konce.
První pečení v hliněné peci
9.10.2013
Ve středu jsme se rozhodli, že konečně vyzkoušíme, zda naše hliněná pec již funguje jak má. Oheň jsme v ní založili již dříve v rámci vysychání pece, ale k pečení jsme se doposud nedostali.
V peci jsme rozdělali oheň a udržovali ho tak dlouho až byla pec horká i zvenku.
V misce jsme zadělali na kvásek, smíchali mouku s olejem a solí a po přilití kvásku a ještě trochu vody jsme vytvořili naše pizzovo-rohlíkové těsto. Našim prvním "chlebem" tedy byl bílý pizzový chleba. Jelikož bylo venku už docela chladno, musela miska k ústí pece, kde krásně vykynulo. Jakmile bylo vše připraveno, rozmetli jsme popel stran a na středu vyzkoušeli zda má pec tu správnou teplotu...posypem středu moukou (pokud zhnědne je to ok...a zhnědla :)
Hroudička těsta byla vložena a dvířka byla zavřena. Po dvaceti minutách měl chleba požadovanou barvu. V tuto chvíli si Fanda vzpoměl na svou novou hračkou - infračervený teploměr. Takže tady jsou data z našeho přístroje na konci pečení. Kopule pece měla nahoře zvenku 68 °C, u paty pece zvenku bylo 33 °C a uvnitř neuvěřitelných 221 °C, což je na konci pečení výborná teplota.
Po vychladnutí jsme mohli zakrojit náš první chlebík.
Podzim U Goldů
25.9.3013
Tak nám skončilo léto a nastalo krásné pozimní počasí. Déšť střídá podzimní sluníčko, teploty se nám přiblížili spíše 15 stupňů a níže, ale spolu s chladnějším počasím přišly krásy úrody naší zahrádky, hříbků nasbíraných v lese a divokých ostružin v remízkách našich luk.Bylo potřeba se vybavit nepromokavým oblečením, a to i Toník náš nejmladší toho času lezoucí člen rodiny.
Kromě sklízení a pomalé zazimování zahrádky jsme se dali na opravování chatičky, ve které bychom rádi strávili U Goldů naši první zimu. A tak využíváme každý slunečný ale i jen zamračený den, aby se náš sen bydlení U Goldů mohl přiblížit. Pokud byste chtěli přijet pomoci budeme rádi :)
Návštěva Svobodného domku - alternativní dřevěný domek s vlněnou izolací
14.9.2013
Naše putování po alternativních staveních pokračuje.
Přírodní stavitelství nás oslovilo již před dvěmi léty. Tehdy jsme narazili na reportáž o hliněném domě Libora Pokorného a nadchlo nás to tak, že jsme se vydali na tenkrát naši první prohlídku hliněného domu.
Dalším navštíveným domkem byl kulatý domek v Rapoticích. Zde narozdíl od domku Libora Pokorného, který byl postaven za minimum vložených financí se jednalo spíše o designovku, protože cena postaveného pasivního domu byla necelých 3,5 milionů. Majitelé zde použili veškeré možné atributy pasivního domku - rekuperace, fotovoltaické panely, solární panel na ohřev vody, zelená střecha a hlavní dominantu domku, finská kamna.
Další navštívenou slaměnohliněnou stavbou byl dům v Oucmanicích. Zde jsme však byli jen projíždějící pozorovatelé, takže jsme nemohli ani moc skouknout.
Po celé řadě hliněnoslaměných domků jsme se tentokrát vydali do dřevěného domku zatepleného ovčí vlnou - Svobodný domek. Jako v předešlých domech i zde byl domek postaven s ohledem na pasivnost domu a jeho energetickou soběstačnost. Elektřinu zde získávají pomocí fotovoltaických panelů, pro vodu si chodí ke studni a okolo domku jim roste permakulturní zahrádka. Co nás však přitáhlo kromě domečku byla i jejich domácí škola starší dcery Jasmínky formou unschooling. Takže tentokrát jsme si kromě informací o stavbě a žití v pasivním dřevěném domečku odnesli i řadu přínosných rad na domácí učení, které chceme praktikovat i u našich dětí.
Naše první úroda od Goldů :)
26.8.2013
Tak léto pomalu končí a my začínáme sklízet první výdobytky naší zahrádky. Část sklizně sice sežrali housenky bělásků, především kapusty a listy kedluben.
Zato cukety, dýně, ačokči i mangold už můžeme sklízet. K tomu vyrostlo dostatek salátů, rukoly, kedluben a brokolice. Na záhoncích se ještě chystají i brambory, z nichž jsme pokusně vykopali první várku, rajčata která musí ještě zčervenat i další dýně Hokaido, jejichž plazivé rostliny mají ještě dost květů. Dokonce i holek malinkaté melouny se začaly objevovat z květů.
WWooferka ze Španělska - Ines
21.-26.8.2013
Ke konci srpna k nám přijela další wwooferka. Tentokrát k nám dorazila Inés ze Španělska.
Hned první den nám propršelo, a tak jsme se na první noc přesunuli do Valašského Meziříčí, ale pak už jsme tam byli. U Goldů jsme dokončili koupelnový paraván a zasadili vyklíčené rostlinky pohanky, řepy a šalvěje.
Inés jako učitelka v mateřské škole si velice rozuměla s našimi holkami, a tak po jejím odjezdu nejen že sama uměla pár slovíček česky, ale i holky umí počítat v angličtině a pár frází ve španělštině :)
Aby si užila také práce v permakultuře, z které ve Španělsku nedávno absolvovala kurz, jela s námi také na třídenní workshop "Stavění mikroklimatického záhonku", který probíhal v rámci série workshopů ve spolupráci s Permanet "Učíme sa spolem" v Růžďce.
Jahodový záhonek
15.8.2013
Od naší "pejskové" babičky z Hutiska, která s námi oslavovala U Goldů narozeniny Emmy jsme dostali hromadu výhonků jahod, a tak vyvstala otázka, co a kam s nimi :) A tak jeden den došlo na tvorbu nového záhonku, tentokrát jahodového.
A tak se ke slovu opět po čase dostal rýč. Jelikož jsme měli nakonec celkem 40 sazeniček, tak jsme si připravili záhonek 1,2 x 1,2 metru, aby každá jahody měla dostatek místa. Záhonek jsme umístili blízko chatky a tak aby na něj dostatečně svítilo sluníčko.
Po přerytí záhonku jsme na něj pro zkvalitnění hlíny přidali trochu popele z ohniště, trochu hnoje a dostatek kvalitní zeminy a vše důkladně promíchali. Nakonec jsme záhonek zamulčovali slámou a šlo se na sázení.
abychom vyzkoušeli další novou techniku použili jsme již dříve nařezané kartonové roličky. Každou roličku jsme po rozhrnutí slámy opatrně zatlačili do připravené hlíny a do takto připravených "květináčků" jsme již sadili sazeničky jahodníku. Po dokončení práce jsme jen celý záhonek vydatně zalili a teď už je na přírodě, jak si s tím poradí a kolik sazeniček nám přístí rok dá nějaké ty jahůdky :).
Česká Wwooferka U Goldů
31.7.-2.8.2013
Vše začalo již 31.července v noci, kdy jsme usínali a najednou slyšíme ženské hlasy blížící se z kopce. Chvíli jsme čekali, co se bude dít a nakonec mi to nedalo a vydala jsem se prozkoumat, kdože to k nám takhle pozdě v noci míří. Naše další woofferka Lucka byla očekávána až další den, a tak nás ani neapadlo, že by to mohla být ona. Jakmile zahlédla naše světlo ozvalo se z kopce jen "je to tady U Goldů?" Poté, co jsme ji to potvrdili radostí bez sebe sešla k nám, a my se mohli konečně pozdravit. Byla to naše další woofferka, tentokrát Lucka z Prahy. Přijela na kole se svým pejskem Pírkou, a tak se u nás jen vybalila a šli jsme spát.
Druhý den nám začala vyprávět, jak nás tady na kopcích hledala, až jí navedl náš soused, takže po ca čtyřech hodinách hledání nás našla :) Bohužel se nemohla dovolat, protože Fanda byl ve stodole, kde není signál a na mě neměla číslo, ale nakonec to prý s pomocí přítele na telefonu našla...hurááá.
Spolu jsme tedy dodělali záhonek, který začala předešlá woofferka Alexandra. Bylo potřeba tam dodat ještě několik koleček hlíny a zamulčovat konečný záhoned slámou. Při kopání hlíny na záhonek jsme pod starým kobercem, který ji chránil před vysušením našli malé hádě. Ani nevíme o jakého hada šlo, takže pokud někdo víte, určitě nám dejte vědět :) Ale jedovatý nebude, kousnul mě a ještě teď jsem živá a zdravá :-D Jakmile teplota okolí dovolila dali jsme se společně ještě na pokračování stavby našeho proutěného domečku. A tak jsme se proklestili habrovím až na hlavní cestu z kopce dolů a dostavěli většinu stěn.
Další den bylo opět vedro, že se ani pracovat nedalo, a tak jsme si jen užili dnes a po obědě, bramborech s kyškou a zeleným salátem z naší zahrádky, jsme se vydali na nedalekou přehradu Bystřička. Voda byla sice studená a dost kalná, přece jen stejný nápad mělo ještě dalších xx lidiček z okolí, ale osvěžení přišlo vhod.
Poslední den byli U Goldů pouze Fanda s Luckou, protože jsme doposud spali v chatce v patře, ale díky tomu, že náš Toníček začal lozit a v podlaze v patře byly díry dolů, požádala jsem o vytvoření oplocení spacího místa. A tak Fanda s Luckou jeli obednit spací místa v patře a já s dětmi mezitím v bytě vyprala. Také jsem musela vytvořit dort, protože na sobotu byla domluvena na naší zahradě oslava pátých narozenin naší Emmy.
Po horkých dnech přišla bouřka :-)
31.7.3013
Dorazili jsme opět ke Goldům a již na kopci jsme věděli, že dneska přijde bouřka. Teplota trochu klesla, na obloze se rýsovaly tmavé mraky a začal foukat silnější vítr. Po dnech tropického vedra jsme bouřku vítali a těšili se, že nám opět zalije naše záhonky.
Holky jsme vybavili nepromokavými oděvy a hned jak začalo pršet, tak si to začly náležitě užívat. Sice i oběd jsme museli řešit v pláštěnce, ale toto bouřkové ochlazení za to stálo. Bouřka navíc netrvala moc dlouho, ale byla dostatečně vydatná, takže po dešti následovalo tvoření z bláta - takový malý kurz keramiky :)
S holkami jsme také vytvořili ozdobné čelenky na nadcházející oslavu 5-tých narozenin Emmy. Výsledek našeho snažení můžete ocenit ve fotogalerii.
Proutěný domeček
24.7.2013
Opět jsme se vrhli na zvládnutí zdejší džungle. Tentokrát si Fanda vybral habrové náletové lesíky. Bylo třeba proklestit místo vedle stodoly, kde budeme muset bagrovat, aby nám ujíždějící svah neshodil celou stodolu. A tak přišla na řadu motorová pila, kleště na proutí a naše ruce. Po chvíli se nám hromada proutí začala až moc zvětšovat, a tak jsme se rozhodovali, co s tím. Přišel nám na mysl malý proutěný domeček pro děti. A tak jsme si vyhlédli místo a začali vybírat proutky a kůly na jeho stavbu. Prozatím jsme ve stádiu "hrubé stavby"...další postup budeme zaznamenávat na fotoaparát a přidávat na naše stránky.
Kromě stavby nám také krásně povyrostla naše zelenina a my můžeme již část z ní sklízet. První přišly na řadu saláty, rukola, kedlubny a teď mangold, ze kterého byly skvělé zapečené těstoviny s mangoldem a uzeným (mangold je skvělá alternativa špenátu). Jak jsme tam vypozorovali, tak brukvovitým stejně jeko dýním a cuketám se u nás dost daří. Dokonce nám už začaly kvést i rajčátka a brambory. Tak jsme zvědaví jak to bude dál probíhat :)
První wwooferka
9.-15.7.2013
Minulé úterý k nám dorazila první výpomoc z řad wwooferů, a to Alexandra z Německa. Jelikož jsme na stránkách www.wwoof.cz vedeni jako permakulturní farma, rozhodli jsme se vytvořit další vyvýšený záhonek. Určili jsme místo a začalo se. Aby si to mohla naše wwooferka Alexandra vyzkoušet, vysvětlili jsme jí, o co u vyvýšených záhonků jde, jak se staví a další práce nechali na ní. Ač to bylo občas i docela těžké, jak sama na konci uznala, tak záhonek se jí podařil moc krásný. Pro letošek bude osázen pravděpodobně předpěstovanou kapustouči rychlerostoucími saláty, polníčky a podobně a jelikož to byla čistě její práce, pojmenovali jsme záhonek po ní :)
V průběhu pobytu jsme si zjistili, že lze na pozemku pobývat i částěčně dlouhodobě, a to i když tam ještě není vyřešena otázka vody. Z tří dříve nalezených studen se dvě ukázaly být pouze sběrnice povrchové vody, z nichž jedna bohužel sbírala vodu stečenou z eternitové střechy chatky. Teď na prozkoumání a vyzkoušení zbývá poslední, která by měla být studnou s pitnou vodou. Bohužel ale prozatím je zakrytá a zavalená sutí ze zřícené roubenky kolem které je prozatím neprostupná bariéra kopřiv. Ale i tak lze na pozemku pobývat, protože ve vzdálenosti ca 1 kilometr se nachází již dříve navštívený Artézký pramen, který je prozatím našim hlavním zdrojem pitné vody. A tak vybaveni kanystry a vozíkem si jednou za dva dny děláme výlet pro vodu v tuto dobu zpestřenou sběrem jahod a malin v okolí cesty. Navíc poblíž pramenu bydlí naši sousedé, od nichž odebíráme mléko a sýry, takže lze cestu využít několika způsoby.
Pro delší pobyty jsme však museli zakoupit větší stan. Doposud jsme měli pouze malý stan pro dva a doposud nepostavěný vojenský stan...pro něj se v současnosti upravuje jedna loučka nedaleko chatky...a celtu používanou jako přístřešek. Komáři, kteří navečer útočí a také mravenci nás však donutili zakoupit stan větší. A tak jsme teď majitelé také stanu pro celkem 6 osob :) Má jen jednu nevýhodu, a to, že tak velké stany se již nedělají s jednou ložnicí, ale s dvěmi, takže holky spí v jedné a my s Toníkem v druhé. Holky doposud zvyklé na společné spaní tuhle skutečnost sice tolerují, avšak na jejich chování je zřejmé, že není pro ně tato situace ideální, a tak si při občasné návštěvě bytu ve Valašském Meziříčí (na vyprání, vysprchování a vyspání na rovné posteli) společné spaní doslova užívají. Z toho pro nás vyplývá jedna skutečnost...musíme co nejrychleji upravit loučku na stavbu velkého vojenského stanu a na tuto stavbu vytvořit u nás akci, protože přece jen stan je dost těžký a ve dvou ho postavit bohužel neumíme.
Třešně a bylinky
3.-4.7.2013
Vydali jsme se na dvoudení výlet za naší babičkou. Heslo návštěvy byly třešně. Právě jim dozrály na stromě a tak nás povolali ke sklizni. Tak jsem si opět vyzkoušela šplhání po stromech a byla to zajímavá zkušenost. Využili jsme kvetoucích léčivek na babiččině zahrádce a kromě třešní s námi domů putoval také lipový květ a čerstvá levandule.
Počasí po oba dny bylo nádherné. Holky si dosyta užily pískoviště a babiččiny pejsky a kočičky a Toník si vychutnal spánek pod velikou třešní.
Návštěva Doc.Petra Baxanta aneb seznámení s alternativními energiemi
22.6.2013
V sobotu jsme se vydali s dětmi navštívit Doc.Petra Baxanta, který vyučuje na VUT Brno který na své zahrádce praktikuje alternativní zdroje energie (solární ohřev, fotovoltaické kolektory, bioreaktor na ohřev vody, vakuové trubice na ohřav vody, solární vařič ze starého satelitu a solární sušárnu), přírodní stavitelství (slaměno-hliněná jurta, týpí) a základy permakulturní zahrádky (vyvýšené záhonky, slaměné bramborové záhonky, sluneční pasti a jednoduché skleníky).
Byl to nádherně strávený den v přítomnosti milého a zajímavého člověka.
Koupání v Bečvě a noční návštěva sousedovic oveček
20.6.2013
Po ranním probuzení do opět parného dne jsme se rozhodli, že tentokrát to cestou domů vezmeme přes pláž u Bečvy. Jelikož už v deset dopoledne se člověk potil "jak dveře od chlíva" zabalili jsme co jsme chtěli, nasedli do auta a vyrazili.
Ještě v Jablůnce jsme se nadopovali nanuky a za chvíli jsme se už prochýzeli v gumových botech řekou Bečvou. Holky si užívali vodu, nádhernou oblázkovou plážičku i drobné rybičky ve vodě. První "koupání" v příroním toku si poprvé vyzkoušl i Toník a ač při ponoru mírně protestoval celkově se mu to moc líbilo.
Jakmile jsme dojeli do bytu holky unavené z vedra i blbnutí u vody lehly a pro tentokrát nechtěly už přespávat u Goldů. Je fakt, že obě byly dost poštípané mravenci, a tak i já jsem využila tohoto bojkotu a na pozemek nakonec vyrazil jen Fanda. Jakmile přijel, tak zjistil, že nám od nějakého souseda přibyly na pozemku ovce a její jehňátko. Zprvu jen tak ožíraly trávu, ale jak se vrhly i na naše záhonky vytáhl Fanda lano a pro jistotu je na noc přivázal ke kolíku. Druhý den obešel sousedy na cestě dolů k Vesníku a nalezl jejich majitele, který byl mile překvapený, že mu je někdo i vrátil zpátky :) A tak za náš dobrý skutek od něj budeme mít ovčí vlnu na izolaci naší chatky :) Výměnný obchod funguje.
Cesta k Artézkému pramenu
19.6.2013
Druhý večer u Goldů, tentokrát nepršelo, a tak jsme si navečer udělali výlet k Artézkému pramenu. Je to studánka, která vyvěrá sama od sebe z velikánské hlobky a navíc bez čerpadla. Voda z ní je nejen pitná, ale i výborně chutná a je příjemně chladná.
A proto jsme s holkama vzali naše plecháčky a vydali se ji ozkoušet.Cestou jsme si vychutnávali krásy letního podvečera, sbírali jsme bezové květy, poznávali polní kvítí, sbírali první lesní jahody a holky dováděly na všude ležících balících sena. Prostě byla to nádherná procházka ztichlou krajinou.
Po návratu ke stanu jsme jen založili oheň opekli pár brambůrků a vydali se do spacáků...DOBROU NOC :-°
Přespáváme U Goldů
17.6.2013
Tak se nám z deště přehouplo počasí k tropickým vedrům, kdy přes den není možno skoro nic dělat. Dneska jsme jen přijeli, celou dobu mrtvolně leželi ve stínu a v pět hodin jsme znaveni z vedra zase jeli zpátky. A tak jsme se rozhodli trochu to překombinovat. Ke Goldům budeme jezdit odpoledne, navečer se stihne něco udělat, přespíme tam a další den než začnou pařáky budeme mít opět čas něco udělat.
A proto jsme si před chatkou z celty sestrojili provizorní přístřešek. Sotva jsme ho postavili příroda se rozhodla nám ho prověřit a seslala na nás bouřku. Ze začátku spadlo dokonce i několik málo krup, ale naštěstí dál už jen pršelo. Honem rychle jsme za deště museli zakrývat i boční stranu, protože v jednu chvíli nám pršelo do přístřešku bokem, ale nakonec to dopaldo dobře, stan přežil a my se v pohodě a hlavně v suchu vyspali až do rána.
Holkám se přespávání moc líbilo. Jediné co nám tam trochu vadilo byli všudypřítomní mravenci - holky byly trochu od nich poštípané - a na Fandu to bylo přece jen trochu krátké. Takže stan ještě projde vylepšeními a musíme najít nějaký přírodní způsob odlákání mravenců od našeho spaní. Víte někdo jak na to?
Udělalo se nám hezky :)
16.6.2013
Několik dnů plných deště, který na mnoha místech naší republiky způsobil povodně se k nám přišlo podívat léto se vším všudy.
Vyšší teploty nám přichystaly i první pěstitelské úspěchy. Na našich bramborových slaměných záhoncích se objevily první rostlinky brambor...HURÁÁ...takže to funguje.
Hezké počasí využili také naši sousedi a tak se stalo, že nám posekali louku nad našim pozemkem. Traktor, který tam jezdil převracet seno se tsal novou atrakcí pro naše děti :) Hlavně když na louce začaly přibývat "válečky" se senem. Toho jsme hned využili a dělali rodinná fota :)
Ořezaná vrba před chatkou se ukázala být dobrým zdrojem zábavy. Holky ihned ukazovaly, jak se po ní dá lézt, věšet se na ní a houpat....prostě taková malá lezecká stěna/posilovna v přírodě.
Po úspěchu se zpevněním horního záhonku prkny jsem vyzkoušela jinou variantu na jednom ze spodních záhonlů (ten co byl vytvořen částečně na 1.máje). Pro tentokrát jsem na opevnění zvolila staré střešní tašky. Již částečná ohrádka mě moc nadchla, a tak jsem se rozhodla tuto techniku ještě v budoucnu určitě použít.
Zahraniční návštěva u nás na pozemku
11.6.2013
Jsme tady už skoro dva měsíce a dneska se k nám dostala první dvě návštěvy najednou. První z nich byla Kathrin s dětmi Eli a Jacobem (Eli - 4 roky, Jacob - 1 rok), kteří jsou původem z Německa, ale jako rodina se přestěhovali na farmu v Rumunsku. Po čase však zjistili, že je to pro ně moc velká samota, a tak se Kathrin vydala na výlet do Německa navštívit pár komunit a zjistit, zda by se nemohli někam přemístit. Jelikož jsme byli po cestě a navíc máme podobně staré děti, rozhodla se stavi i na naší farmičce.
Ve stejnou dobu se k nám rozhodl zastavit i Fandův kamarád Aleš, se kterým již dříve Fanda spolupracoval na slaměnných staveních v Liberci a na Slovensku.
Takže se nás najednou devět muselo vejít na noc do naší 1+1, což byl docela mazec. Přes den jsme jeli na pozemek. Bohužel ten den, kdy jsme tam všichni byli celý den pršelo, ale i tak jsme něco málo stihli udělat, děti si pohrály a dostatečně se zmazaly a Katrin si mohla alespoň trochu prohlédnout celou naši farmu.
Všechny děti nejdříve řádili ve stodole na seně, a jak je to přestalo bavit vevnitř šlo se ven do deště. Nejdříve jezdili z kopečka na motorkách (tedy spíše padali než jezdili). Pak zjistili, že na to aby padaly je lepší odhodit motorky a klouzat se přímo po blátě po zadku. A aby toho nebylo málo zakončili to hromadnou čachtačkou v bahnité megakaluži. Spokojenost byla na všech vidět na první pohled.
Když byly holky dostatečně promoklé přišly se nakonec ohřát do chatky k Toníkovi do spacáku. A pak se jelo domů.
Slunečno, občas zataženo
10.6.2013
Další dny bylo počasí přesně jak na apríla, slunečno, sem tam zataženo. Práce probíhala především na záhoncích. Po LETS burze jsme byli o mnoho sazeniček bohatší (díky našim přátelům z Růžďky), a tak jsme sadili dýně Hokaido, ledové saláty, kedlubny a vše co ještě bylo na skladě. Začíná se nám naše zahrádka pěkně obsazovat.
Jeden den jsme běhali po pozemku na suchu a další den si přivezli bouřku. Ať bylo sucho či mokro, pro holky se nějaké to bahýnko po předešlých deštích vždy našlo, a tak o zábavu bylo postaráno. Akorát když pršelo musel Toník přespávat přímo v chatce namísto venku v postýlce. Jelikož spal svých klasických 3-4 hodiny v kuse, tak si myslíme, že mu změna zas až tak nevadila :)
Dalšími sazeničkami, co ještě čekaly na umístění byly keříčková rajčátka od "pejskové" babičky. A tak jsme jim na naší zahrádce udělali krásný minifoliovník a spolu se semínky rukoly a dlašími salátovými bylinkami jsme je tam ubytovali.
Vedle záhonků jsme také vyzkoušeli nápad nalezený kdesi na netu - pastička na slimáky. Jedná se o vydlabaný meloun, kde naspod nasypete sůl. Slimák jde po čuchu na sladký meloun ale zradu v podobě soli tam nečeká a zahyne na svou nenažranost. Po několika dnech jsme zjistili, že to opravdu FUNGUJE :)
Kácení stromu za stodolou
7.6.2013
Nastal den kácení. Vzadu za stodolou nám rostl strom až do střechy, a tak jsme se rozhodli, že v rámci zachování střechy stodoly strom pokácíme. Ale to nebylo jen tak. Kdybychom ho pokáceli jak tam rostl, mohl by spadnout na střechu a udělali bychom více škody jak užitku.
A tak jsme k tomu pozvali kamaráda, který se v tom vyzná - Jožku :)
Jako kocour šplhal po větvích stromu, motorovou pilou zdatně odřezával předem lanem zajištěné části stromu a ty pak spouštěl dolů na zem. Byl to pohled vidět mistra v akci. ke konci si řezání ve výškách vyzkoušel i Fanda a nakonec byl strom poražen zcela.
Za deště
6.6.2013
Jelikož od rána prší jen se leje vyrazil ke Goldům tektokrát jen Fanda. Já s holkama a Toníkem jsme si dali den volna, přičemž já měla v plánu praní a správu fotek.
Jelikož pršelo nejen ve Valmezu ale i u nás U Goldů mohl Fanda krásně sledovat kudy všudy nám po pozmeku teče voda. Bohužel zjistil, že hlavní potůček vede vyježděnou cestou z hřebene dolů ke stodole, kde se v tuto dobu začínalo tvořit menší jezírko, a tak vytvořil před stodolou malou hráz, aby voda hezky odtékala dále od stodoly namísto do stodoly :)
jelikož opravdu stále lilo nedalo se nic moc podnikat, jelikož jak jsme v kopci, tak cestování po rozbláceném pozemku je dost náročné. Buď se člověk boří v blátě a nebo cestou nahoru udělá krok nahoru a sklouzne po bahně dva kroky dolů :) Takže jedinou prací bylo rozšíření bylinkového záhonku před chatkou. Mezi bylinky již zasazené přibyli máta zabudovaná technikou cobu, petrželka vydizajnovaná do dvou ostrůvků a kopr.
Cestou na pozemek se Fanda mohl seznámit s jenou sousedovic krávou. Ukázala mu jak zdatně umí podlézat elektrický ohradník...snad chtěla ukázat že si nemá nic dovolovat, bo by mu to mohla vrátit :-P
Bylinkový záhonek
2.6.2013
Tentokrát jsme se rozhodli zasadit všechny možné bylinky, co jsme měli doma případně dostali od babičky. Aby bylinkový záhonek byl dostatečně blízko rozhodli jsme se využít kamenou niku u vrby, co nám roste přímo před chatkou. Prostor mezi kameny jsme vyhrabali, položili tam karton, dřevěné piliny a větvičky, překryli hnojem a hlínou přesně v duchu vyvýšených záhonků.
Své místo tam našly prozatím tyto bylinky:
Majoránka, pažitka, libeček, tymián a další. Do spodní části jsme ještě nasili popínavky jako jsou hrášek a ačokča, které se poté mohou plazit přímo po stromě :)
Také jsme dneska našli na poli nad chatkou velikou kopu slámy, a tak jsme dostali nápad jak ji využít. kolem jsme naskládali kartony, hromadu jsme rozprostřeli na zvýšený záhonek ca 30 cm vysoký a přímo do již částečně zetlelé slámy jsme nasadili dalších ca 25 brambor. Aby jsme jim trochu přilepšili, hodili jsme nahoru opět trochu kravského hnoje, který máme od sousedů zadarmo.
Jak jsme minule dělali nové záhonky nahoře u chatky, rozhodli jsme se je tentokrát trochu zpevnit vnějším bedněním za použití prken z rozbořeného kurníku. Hned to tam vypadá lépe a hlavně ty záhonky teď budou krásně držet pohromadě :)
Holky si opět našli vlastní zábavu....rochnění v bahýnku :) a řekla bych, že jejich radost z rochnění byla přímo úměrná stupněm zašpinění. :-D
Bramborový den
29.5.2013
Dneska jsme se vrhli na poznávání kytiček a sadbu brambor. Jelikož jsme chtěli vyzkoušet něco netradičního, tak nečekejte žádné řádky a přihrnování :)
Prvním pokusem bylo přerýt část země, a na převrácené drny byly pokladeny brambory. Na ně jsme dali ca 10 cm slámy a na vršek jsem posypali trochou hnoje.
Na druhém záhonku jsme na trávu položili kartony, na ně jsme dali drobné větvičky a posekanou tránu. Mezi větvičky jsme naskládali naklíčené brambory a opět celé zakryli ca 15 cm slámy a trochou hnoje.
Celkem jsme nasázeli ca 40 brambor, tak teď ať příroda ukáže, co umí :)
S Emmou a Ellou jsme prošli přilehlé louky a fotili vše, co u nás v tuto dobu kvete. Ve fotogalerii můžete najít vše, co jsme tu našli a můžete nám pomoci v jejich pojmenovávání.
Pozor, jde za námi kůň
26.5.2013
Sluníčko nás opět vytáhlo ven, záhonky potřebovaly nechat zarůst, a tak jsme sázeli, seli, co jsme jen měli. Najednou koukáme a přichází kamarád Josífek s dalším kamarádem a dokonce i koněm. To byla nová atrakce pro holky. Majitel koně Lukáš nás hned zasvětil do tajů "chování" koně a tak jsme se dozvěděli, že koně není třeba ani hřebelcovat, protože to umí koně sami a dříve dokonce koně na zimu pouštěli do přírody, aby si našli sami něco k jídlu, prostě příroda to umí vždy jednodušeji a méně pracněji :)
Příroda a okolí nám opět ukazovalo, jak stačí málo, aby se děti zabavily. Nejprve stavěly z klacíků domeček i splotem, poté s klacíky hráli divadélko a nakonec našly v trávě dvě obruče a jak za starých časů našly zábyvu v koulení obručí z kopce dolů. Jelikož jsme začali vyrovnávat plochu před chatkou, i k rytí se holky rády přidaly.
Prší, prší jen se kroupí
21.5.2013
Den začal hezky, posvačili jsme pod upravenou vrbou u chatky rohlík se salámem a rajčátky a dali se opět do práce. Ale najednou se obloha zatáhla, padly první kapky deště a my začali honem rychle sklízet, co se dalo. Holky se schovali do postaveného stanu a přes postýlku s Toníkem jsme stihli jen přehodit celtu. Než jsme se zmohli na cokoliv jiného spustil se dost silný déšť. Koukáme jak krásně leje a čekáme na konec, když tu najednou kap, kap, ťuk, ťuk.....začali se na nás z nebe valit hromady krup.
Stačilo pět minut a celá zahrada byla bílá. holky to ve stanu vydržely v pohodě, jen malý Tony začal být trochu nervózní, přece jen kroupy viděl poprvé a ten hluk, co mu dělaly přímo nad hlavou ho nenechávaly chladným. A tak začal trochu protestovat. Jen co jsem se k němu schovala pod celtu a zkoušela ho uchlácholit řečmi, nahoře vzniklé jezírko z vody a krup již přemohlo celtu a vše se mu nahrnulo do postýlky. To už nemohl tolerovat v tichu a spustil....a já s ním honem utíkala do chatky rychle přebalit do suchého.
Než jsme se nadáli, přestalo kroupit, pršet a dokonce vylezlo i sluníčko. Strejda Ondra nám rozdělal oheň, abychom se mohli dodatečně ohřát.
Práce s motorovou pilou
20.5.2013
Dneska máme dalšího pomocníka, a to mojeho brášku Ondru. Spolu s Fandou se jim podařilo vyklidit chatku a dneska přišel čas na řezání dřeva a usměrňování vrby před chatkou.
Pod chatkou a za chatkou se nám začaly shromažďovat různá prkna, kulatiny a další dřevěné polotovary, které v budoucnu ještě poslouží na stavbu kadibudky, kurníku nebo jen domečku a pískoviště pro děti.
Nejdříve se s motorovou pilou předvedli chlapi a pak jsem si mohla její sílu vyzkoušet i já. Holky se chytly kleštiček a stříhaly větvičky poražených větví na malinkaté kousíčky. Toník to jako vždy krásně prospal, a to i ten čas strávený s motorovou pilou.
Pokračujeme na záhoncích s Danielem
18.5.2013
Dneska jsme se rozhodli dodělat vyvýšené záhonky, které jsme založili na prvomájové oslavě. Sluníčko nám krásně hřálo a pomoci nám přišel náš kamarád Daniel Šimara ze Vsetína. Pozemek každý den více a více roste, kromě všudepřítomných kopřiv nám začínají kvést i stromy a my se zájmem pozorujeme, co vše nám na pozemku poroste a snad i bude plodit. Prozatím se Toník potěšil především se šeříkem, typickou květnovou ozdobou většiny míst.
Holky vydatně pomáhaly při tvorbě záhonků, ale poté co dorazl Daniel se synem Ondrou, tak už o nich nebylo ani slyšet. Jejich pozornost byla soustředěna na provizorní pískoviště a malá kaluž s bahýnkem. A hned se začalo tvořit a vařit a péct....
Toník si celý den užíval především tím, že ho skoro celý prospal na čerstvém vzduchu a zbytek času využil k poznávání Goldovské květeny.
Další krásně pracovní den U Goldů
8.5.2013
Na dnešek byl hlášen déšť, ale nakonec svítilo celý den sluníčko, bylo krásně teplíčko a ty tři malé přeháňky byly spíše příjemné osvěžení než regulérní déšť :)
Ze začátku nám náladu trochu pokazil nějaký "místní" poberta. Ze stodoly nám zmizely motorová pila, pětimetrový žebřík, sekera, mačeta a zahradnické nůžky. Musíme doufat, že když uděláme chatku uzamykatelnou a i my tam budeme více často, tak se to změní.
Avšak počasí a nadšení z pohybu a práce našich dětí nám chmury odválo z tváří a my se opět vrhli do zvelebování pozemku. Dneska nás čekalo zrýt záhonek na vysetí směsi jedlých "plevelů" a osadit již dříve vytvořené zvýšené záhonky. Na osazování jsme měli s sebou předpěstovanou kapustu, růžičkovou kapustu, brokolici, kedlubny a některé bylinky (máta, meduňka, levandule a bazalka). K již dříve vysazené dýni Hokaido přibyla vedle sazeniček i cibule.
Kačka si vzala na starost zrytí záhonku ca 2x3 metry na vysetí směsi semínek jedlého "plevele". Holky zdatně pomáhaly jak s rytím tak s pózováním před foťákem :)Po vysetí jsme záhonek zakryli slámou a vydatně zalili, aby se semínkům v teploučku chtělo co nejdříve klíčit.
Fanda si kromě tvorby dalšího vyvýšeného záhonku z dřeva z rozpadlé budky pro slepice vytvořil i menší verzi swale - česky je to rýna na zádrž dešťové vody :). Jelikož nám z rytí záhonku na zasetí zůstal "biologický odpad" (kořeny a kopřivy), naplnil jimi vykopaný swale poté je překryl kartonem.
Pak už se začalo sluníčko blížit k západu a děti začali ukazovat první záchvěvy večerní únavy, a tak jsme sbalili vše co jsme nechtěli nechat na místě a vyrazili do bytu. Ač byl dneska svátek státní, cestou jsme ještě narazili na jeden otevřený zmrzlinový stánek s vynikající vanilkovou a kávovou zmrzlinou, a tak jsme si po úspěšném dni U Goldů dali ještě sladkou tečku na konec :-D
V dalších dnech nás čeká rekontrukce chatky. V prvním kroku to bude o tom, vyčistit vnitřek chatky, vyvézt všechen nepořádek a poté vytvořit nové stěny a podlahy s izolací..